sobota, 16 marca 2013

Gofry z jagodami i bitą śmietaną



Gofry, pewnie większość ludzi widzi to tak: wakacje, morze, kolejka do budki z goframi, bita śmietana, owoce. Ale gofry smakują dobrze nie tylko latem, gofry zawsze dobrze smakują, Rano, wieczorem, w październiku i lutym. Wystarczy dobra gofrownica, kwadrans pracy i wakacje mogą trwać cały rok. 
Pierwszy gofr, właściwie pradziadek dzisiejszych gofrów, powstał już między IX a X wiekiem we Francji,  wraz z pojawieniem się żelazek komunijnych. Żelazek tych używano do wyrobu cienkich okrągłych wafelków, przedstawiających sceny biblijne. Początkowo ciasto składało się jedynie z wody i mąki, stopniowo dodawano wino i miód, a w XI wieku, wraz z krucjatami przybyły do Europy Zachodniej środki aromatyzujące między innymi woda/olejek z kwiatów pomarańczy, którą zaczęto wzbogacać ciasto. Pierwszy przepis na gofry pochodzi z XIV wieku. Była to instrukcja "krok po kroku" spisana przez anonimowego pana, który prawdopodobnie chciał nauczyć swoją żonę gotować. W tym czasie pojawiła się też pierwsza prostokątna gofrownica z motywem siatki. Przepis na gofry zaczął ewoluować. W XVI wieku powstała belgijska odmiana gofrów robionych na drożdżach. Na XVII i XVIII wiek przypada szczyt popularności gofrów. Były one wówczas ogólnie dostępne, przeciętni obywatele jedli gofry na bazie pszenicy, bogatsi słodzone miodem, cukrem trzcinowym, aromatyzowane kawą, gałką muszkatołową, kardamonem a nawet czekoladą. Król Francji Karol IX miał nawet swoją srebrną gofrownicę. 
Najbardziej znanymi goframi na świecie są belgijskie gofry z Liege. Stworzone w XVIII wieku dla księcia biskupa Liege. Było to drożdżowe ciasto z domieszką gruboziarnistego, perlistego cukru, który nie rozpuszczał się do końca i w czasie pieczenia miejscami się karmelizował. Obecnie istnieje wiele odmian przepisów na gofry. Każdy ma swój sprawdzony. Dziś nie zrobię gofrów z Liege. Dziś będą gofry według przepisu mojej mamy, tzw "przepisu na oko". I upieczemy je w 25 letniej gofrownicy, będzie pysznie.







Gofry

Składniki 6-8 gofrów;
  
szklanka mąki
2-3 jajka
10 dag masła
1/2 szklanki mleka
cukier waniliowy
bita śmietana
owoce
ulubiony dżem


Masło roztopić. Jajka utrzeć z cukrem, dodać mleko, dokładnie wymieszać. Stopniowo dodawać mąkę. Do ciasta wlać roztopione, wystudzone masło. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany.  Rozgrzać gofrownicę, delikatnie natłuścić blaszki. Usmażyć gofry. Podawać z ulubionym dżemem, bitą śmietaną, owocami, czekoladą. U mnie tym razem gofry były z  konfiturą jagodową i bitą śmietaną. Pyszne :)





5 komentarzy: